poniedziałek, 30 listopada 2015

Francuska piechota z wojny stuletniej

      Wojna stuletnia była 116 letnią wojną pomiędzy Anglią i Francją ( od 1337 do 1453 roku). Oficjalną przyczyną konfliktu były pretensje króla Anglii - Edwarda III - do francuskiego tronu. W rzeczywistości chodziło tu o pieniądze. Otóż król Francji miał problemy z podporządkowaniem sobie dwóch prowincji: Burgundii i Akwitanii. To drugie księstwo należało do Anglii, więc czyniło ich wasalem na tamtej ziemi (specyficzny system feudalny). Jednak ani książę Burgundii, ani Edward III nie chcieli uznać zwierzchnictwa króla Francji nad tym krajem. Francuzi wmieszali się więc w korzystny dla Anglii i Burgundii handel wystawiając piratów. I tak doszło do wojny, do której wmieszało się też wyżej wymienione księstwo.
Przechodząc już do samego zestawu Zvezdy "French Infantry of the Hundred Years War", powiem, że jest to zestaw na poziomie. Chociaż trochę odstaję od innych, tej samej firmy, które już prezentowałem tj. rosyjskich strzelców, husarię i ruską piechotę. Nie ma tak wielu szczegółów, czasami są one niewyraźne, ale pewnie narzekam, bo po prostu przyzwyczaiłem się do lepszych zestawów. Pozy są co najmniej przyzwoite, także wszelkie uzbrojenie. Z największą chęcią patrzę na genueńskich kuszników, za których pewnie niedługo się zabiorę.
Podsumowując, jestem z owego zestawu zadowolony. Na początku bardzo narzekałem i raczej omijałem go szerokim łukiem. Ale w końcu w miarę się do niego przekonałem.
Francuska piechota otoczona przez nieprzyjaciół

4 komentarze:

 1. Cześć. Myślałeś o podstawkowaniu figurek? Modele wyglądają na nich zdecydowanie ładniej. Można nabyć w sklepach metalowych podkładki do śrub o średnicy 20mm lub kupić pocięty MDF 20mmx20mm. Na forum Strategie.net.pl jest kilka osób, które je wycinają. Zdjęcia modeli w skali 1/72 nie muszą być robiona z tak bliskiej perspektywy. Czekam na kolejne prace.

  Pozdrawiam
  Sławek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, korzystałem już z Twojego sposobu (niedługo pewnie pojawi się post) z okrągłymi podstawkami, który jest na prawdę super. Niedługo powinienem mieć styrodur, zamiast polistyrenu, mam nadzieję że da radę, bo chcę głównie wyposażyć w kwadratowe podstawki piechotę z wojen napoleońskich.
   Zalecasz żebym robił zdjęcia figurkom z dalszej perspektywy? Nie jestem doświadczony, więc z chęcią przyjmę Twoją radę.

   Usuń
  2. Styrodur to nie najlepszy materiał na podstawki ale możesz spróbować. Ja poszedłem w MDF:
   http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=120&t=11886

   Odległość musisz sam wyczuć. Ja robię z odległości 10-30 cm w zależności co i ile fotografuję. Obraz zmniejszam w Microsoft’owym Paint’cie o 60-70% i otrzymuję to co widzi ludzkie oko w realu. Jeśli nie pomniejszych zdjęcia, ludzkie oko widzi szczegóły, których normalnie by nie zaobserwowało. Z pomniejszaniem nie można przesadzać bo wtedy zobaczymy zbyt mało. Zamieszczone zdjęcia 2 i 3 niniejszego tematu bez klikania w obraz wydają się idealne, jednak wszystko się zmienia, kiedy klikam w obraz i widzę odciski palców, warstwy farb etc. - niepotrzebnie. Zmieniłem rozmiar 3 zdjęcia o 70%, 65% i 60%:

   30% oryginału
   https://lh3.googleusercontent.com/-vCMwmp3mWss/VnfrM4Lt4eI/AAAAAAAAQxs/L9JLELrPzL0/s480-Ic42/IMG_1002.JPG

   35% oryginału
   https://lh3.googleusercontent.com/-vIss0-1XQ40/VnfrMzoit0I/AAAAAAAAQxo/cJJsQ9rmW8c/s560-Ic42/IMG_1002%25252035.JPG

   40% oryginału
   https://lh3.googleusercontent.com/-53ehnv-Pvwk/VnfqeXyYghI/AAAAAAAAQxY/pedOx97RYgo/s640-Ic42/IMG_1002.JPG

   Najciekawiej figurki wyglądają w opcji 70-65%. Przy kliknięciu w obraz na blogu nie zaleje nas ogrom rozdzielczości.

   Usuń
  3. Dzięki wielkie, postaram się stosować przy następnej sesji. Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem. Jeszcze raz dziękuję, bo myślę, że zajęło Ci to trochę czasu.
   Życzę wesołych świąt!

   Usuń