czwartek, 28 stycznia 2016

Pruska piechota

  Prusy- czystość i porządek, ład i dyscyplina. Czyż z nie takimi epitetami kojarzą się XVII i XVIII wieczne Prusy? To jednak one ugięły się pod potęgą francuskiej Grande Armee w latach 1806-1807. Wtedy to Napoleon Bonaparte zajął kraj i wkroczył do Berlina. W bitwie pod Jeną-Auerstedt armie Prus i Rosji odniosły sromotną klęskę. Co ciekawe i ważne dla Polaków, te zdarzenia wielce przyczyniły się do powstania Księstwa Warszawskiego (w końcu to Napoleon dał nam przykład jak zwyciężać mamy). 
  Prusy wyciągnęły ze swej porażki słuszne wnioski. Ichniejsza armia miała na szczęście podstawę: znawców wojennego rzemiosła jak np. Gebhard Leberecht von Blucher, znanego głównie z bitwy pod Waterloo. Reformy przeprowadzone przez pruską armię były liczne, z początku jednak utrudnione przez słabą sytuację ekonomiczną po wojnie oraz niewielką liczbę żołnierza. Prusacy znów zwrócili uwagę na lekką piechotę ustawioną w tyraliery (szeregi z dużymi przerwami). Ponadto zaczęto zalecać ustawianie wojska w kolumny, wysuwając wnioski ze zwycięstw Napoleona. Powołano Landwerę, czyli milicje, która mimo że zwiększała rozmiary armii, to niezbyt wpływała na jej jakość. Również powołano na stałe brygady składające się z piechoty, jazdy i artylerii. Doświadczenie armia pruska nabywała w dziwnych okolicznościach, bo po stronie cesarza francuskiego podczas kampanii rosyjskiej. Byli tam naturalnie jako przymusowy sojusznik i gdy tylko było pewne, że Napoleon odniesie klęskę to podpisali traktat z Rosją. Ciekawe może być to, że został podpisany w Taurogach, dobrze znanych z "Potopu" Henryka Sienkiewicz (siedziba Bogusława Radziwiłła).  

  W końcu udało się! zdobyłem polistyren. Szybko rozpocząłem pracę, dość żmudną, ale efekty - jak dla mnie - są zadowalające. Do tego zdobyłem farbę tekturową firmy Vallejo- "Brown Earth". Kolor jest może trochę za jasny. Zakupiłem go, bo jestem leniwy- sposób z przyklejaniem piasku dużo zajmuje czasu. 
  "Prussian infantry" jest z tego samego zestawu Revell, z którego mam angielską jazdę. Figurki są wykonane  dobrze, oczywiście trzeba namęczyć się trochę obrabianiem, za czym nie przepadam. Piechota "ubrana" jest w nowe mundury tj. wprowadzone podczas reform w 1808 roku. W zestawie znajdziemy również dwóch oficerów (jeden na koniu, a drugi spieszony), sztandarowego, dobosza, aczkolwiek nimi się jeszcze nie zająłem. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz